Co z ewentualnymi reklamacjami i zwrotami towaru? W jakiej walucie zwracam pieniądze?

Zwroty towaru, tzn. sytuacje w której klient odstąpił od umowy, zgodnie z przysługującym mu prawem. Realizuje się na dwa sposoby:

  1. Te które przechodzą przez FBA, czyli produkty które wystawiliśmy do sprzedaży i które wysłaliśmy za pośrednictwem FBA. Tymi zwrotami sprzedawca się w ogóle nie zajmuje, tzn. klient decyduje się zwrócić towar, zgłasza się do Amazonu, względnie wchodzi na swoje konto deklaruje że odstępuje od umowy i odsyła we wskazany przez Amazon sposób. Amazon oddaje wtedy pieniądze zabierając je wcześniej z konta sprzedawcy.
  2. W przypadku sprzedaży produktów, które wysyłamy samodzielnie, zwroty należy samodzielnie przyjmować. Ich autoryzacja może nastąpić na trzy sposoby:
  • każdorazowo poprzez zatwierdzenie sprzedawcy
  • automatycznie zgodnie z zasadami Amazon
  • generalnie automatycznie.

Taka autoryzacja jest właśnie zwrotem pieniędzy, tzn. w tym momencie następuje zwrócenie kupującemu kwoty, którą zapłacił za zamówienie. W niektórych sytuacjach istnieje konieczność zmiany tej kwoty, która zostanie zwrócona kupującemu i jest ona w Seller Central przy edycji zamówień i zwrotów. Reklamacje wyglądają trochę inaczej. Tutaj kupujący zwraca się do sprzedawcy informując o tym co się dzieje z produktem i w kolejnych krokach sprawa jest wyjaśniana. Następuje ewentualny zwrot pieniężny, który odbywa się w podobny sposób, co przy zwrocie produktów, więc poprzez edycję zamówienia i ustawień zwrotu pieniędzy. Wszystko to odbywa się w tej walucie w której jest dana platforma. W Europie jest to dość proste 4 z 5 operują w euro. Jedynie Amazon Wielka Brytania funkcjonuje w funtach brytyjskich.